Jak to vše začalo...

 

 

náš příběh..........

 
25.8.2006 mě včer v 19.15hod napadlo zničeho nic,že zajedeme do porodnice,protože jsem se cítila skvěle,já vím,je to divné, chodit tam večer,když je vám dobře,ale přišlo mi to divné a hned jsem tam jela.Když jsem do Liberecké porodnice dorazila, napojili mě na monitor a v 19.35 se Lukášek narodil...bylo to tak rychlé,že do teď jsem z toho zmatená.Přestal dýchat,dostal hypoglykemický šok a praskla mu cévka v hlavě a měl krvácení do mozku,3x ho oživovali.

Když jsem se ráno probudila na JIPce napojená na přístroje, řekli mi, že mám tzv"nemocniční bakteriální infekci" a malý jí má taky....ten byl na JIPce na neonatologickém oddělení 2 patra nade mnou a já ho nemohla ani vidět.Když mě přesunuli za den na normální pokoj, dobelhala jsem se nahoru a poprvé ho uviděla,až po neskutečně dlouhých 2dnech....ráno pak přišel dětský neurolog, že Lukáška musí převézt do Prahy, protože na toto nemají dostatečné zařízení a tak mi ho odvezli....Když jsem volala do nemocnice, kde měl být, řekli mi, že nikdo takový tam není,což jsem byla naprosto v šoku,ale volali zpět, že ho převezli do nemocnice... JIP kliniky dětského a dorostového lékařství VFN,Ke Karlovu,Praha 2.Tam ležel 3 týdny, kde jsme za ním každý den jezdili z Liberce, protože pro mě nebyla volná kapacita ubytování.Bojovali jsme s cukrovkou a kolísáním inzulínu a hypoglykemickými šoky a infekcí a po skoro 3 týdnech jsme si ho mohli poprvé pochovat a dotknout....když nám ho neskutečně nádherně dali dohromady, převezli ho zpět do Liberce, kde jsem s ním byla týden a pak nás pustili konečně domů.

a tím to vše začalo............

 

 

 

 

 

 a to vše proč?.....protože paní ošetřující gynekoložka mi nezjistila, že mám těhotenskou cukrovku....ale co by kdyby..je to tak,jak to je a s tím  žijeme a s tím bojujeme,aby to bylo lepší a lepší

 

 

Lukyho diagnóza tedy zní.....DMO-spastická diparesa, epilepsie, rysy autismu, aspergerův syndrom, hyperkyfosa páteře....

Není toho málo,ale fungujeme a to je to hlavní....

 

Nikdy,ani ve snu by mě nenapadlo, že bych mohla mít někdy nějaký problém, když jsme s tatínkem Lukáška plánovali...

Ani jsem o takových různých problémech neměla vůbec tušení a do doby, než se nám to stalo jsem žila s představou, že vše je a bude naprosto v pořádku!

 

CO JE TO VLASTNĚ DMO?

 

Dětská Mozková Obrna (DMO; Infantilní Cerebrální Paréza, ICP; Cerebral Palsy, CP) je zastřešující pojem pro označení skupiny chronických onemocnění charakterizovaných poruchou centrální kontroly hybnosti, která se objevuje v několika prvních letech života a která se zpravidla  v dalším průběhu nezhoršuje. Označení dětská vyjadřuje období, kdy nemoc vzniká, pojem mozková vyjadřuje skutečnost, že příčina poruchy je v mozku, pojem obrna vyjadřuje, že jde o nemoc způsobující poruchu hybnosti těla. Pod pojem DMO nepatří poruchy hybnosti způsobené onemocněním svalů ani periferních nervů. Příčinou špatné kontroly hybnosti a vadné postúry (držení) trupu a končetin je u DMO porucha vývoje nebo poškození motorických (hybných) oblastí mozku.  

 

 

NAŠE FORMA DMO....

 

 

Spastická diparéza (diplegie), kterou v 60. letech 19. století poprvé popsal dr. Little, je jen jedním z těžkých onemocnění skrývajících se pod pojmem DMO. Lékaři v dnešní době klasifikují jednotlivé typy DMO podle charakteru hybné poruchy do čtyřech širších kategorií: forma spastická, athetoidní, ataktická a smíšené formy.

Spastická forma DMO. Postihuje asi 70-80% nemocných s DMO. Jejich svaly jsou v postižených partiích ztuhlé a trvale stažené (spastické). Bližší popis těchto forem nemoci vychází z určení, které končetiny jsou spastické. Název potom vychází z latinského označení postižené části těla v kombinaci s označením paréza (oslabení) nebo plegie (ochrnutí). Hovoří se tak o spastické diparéze / diplegii (postižené jsou obě dolní končetiny), spastické hemiparéze / hemiplegii (postižené jsou končetiny na jedné polovině těla), spastické triparéze / triplegii (postižené jsou obě dolní a jedna horní končetina) nebo o spastické kvadruparéze / kvadruplegii / teraparéze (postižené jsou všechny čtyři končetiny). 

Pokud má nemocný spastické obě dolní končetiny, mohou se vtáčet dovnitř a při chůzi může křížit kolena přes sebe. Pokud takto nemocný vůbec chodí, je jeho chůze nemotorná a velmi obtížná, dolní končetiny má toporné a při chůzi se jeho kolena navzájem dotýkají. Vzniká tak charakteristický obraz chůze, který je v anglosasské literatuře popisován jako scissors gait (nůžkovitá chůze, chůze s křížením dolních končetin). 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                           čerpáno:neurocentrum.cz

 

 

ASPERGERŮV SYNDROM

 

-zde se dozvíte, co je to...

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Asperger%C5%AFv_syndrom